Kuopion työllisyyspalveluille on myönnetty 1 227 000 euroa nuorten työllistymisen edistämiseen suunnattua rekrytointitukea. Tuki on tarkoitettu yrityksille, jotka palkkaavat alle 30‑vuotiaan työttömän työnhakijan vähintään kuudeksi kuukaudeksi.
Tuen tavoitteena on helpottaa nuorten työllistymistä, alentaa työnantajan rekrytointikustannuksia ja ehkäistä työttömyyden pitkittymistä. Tuki on käytettävissä kaikissa Kuopion työllisyysalueen kunnissa:
Kaavi, Keitele, Kuopio, Lapinlahti, Rautalampi, Rautavaara, Siilinjärvi, Suonenjoki, Tervo, Tuusniemi ja Vesanto.
Tuen määrä
- 50 % palkkakustannuksista, kuitenkin enintään 1 500 € / kk
- Enintään 6 kuukauden ajalta
- Maksetaan De minimis ‑tukena
Tukea voi hakea 2.3.2026 alkaen. Viimeisen kokonaisuudessaan tuetun 6 kk jakson tulee alkaa 1.1.2027, ja tukiaika päättyy 30.6.2027.
Tuen hakeminen
Tukea haetaan Kuopion kaupungin sähköisen asiointipalvelun kautta täyttämällä Nuorten rekrytointitukihakemus (käytössä 2.3.2026 alkaen).
Tuki haetaan takautuvasti toteutuneiden palkkakustannusten perusteella lisätietolomakkeella, ja asioinnin etenemistä voi seurata sähköisessä asiointipalvelussa.
Lisätietoja ja hakeminen
Lisätiedot ja ohjeet työnantajille: tyonavigaattori.fi/työnantajalle
Puhelinpalvelu työnantajille: 044 718 7500 (ma–pe klo 9–15)